Belize

Nachádza sa na východnom pobreží Strednej Ameriky pri Karibskom mori. Na severozápade susedí s Mexikom a na juhozápade s Guatemalou. Jeho súčasťou je množstvo ostrovov a ostrovčekov v Karibiku. Z hľadiska výskytu veľhadov rodu Boa sú najvýznamnejšie Cay Caulker, Crawl Cay a v poslednom čase aj Ambergris Caye.

Mapa Belize (zdroj: www.lonelyplanet.com)

 
Cay Caulker

Ostrov sa nachádza asi 30 km severne od mesta Belize City a patrí medzi najmenšie. Svojou dĺžkou 8 km a šírkou 1,6 km tvorí najmenšiu lokalitu s výskytom veľhadov. Na severe je tvorený mangrovými lesmi a juhu sa nachádza malé mesto s takmer 800 obyvateľmi. 

Spôsob života veľhadov vyskytujúcich sa na tomto ostrove je viazaný hlavne na stromy, pretože sa v prírode živia hlavne vtákmi migrujúcimi do Južnej Ameriky. Toto obdobie trvá iba niekoľko týždňov a tak ho musia dokonale využiť na ulovenie čo najväčšieho počtu vtákov. V opačnom prípade neprebieha u nich v ten rok párenie a musia čakať do ďalšieho roku (migrácie vtákov). Mláďatá sa v prírode živia jaštericami a obojživelníkmi.

Tento spôsob života a lovenie koristi má za následok aj fakt, že patria medzi najmenšie druhy veľhadov vôbec. Samice dosahujú v dospelosti niečo cez 1,3 m, samci bývajú menší spravidla 1,1 - 1,2 m. Na rozdiel od veľhadov z ostrova Crawl Cay sú štíhlejšie ale dobre osvalené.

Základná farba je svetlá pastelovošedá. U niektorých jedincov sa však može čiastočne vyskytovať aj ružová. Chrbtové sedlové vzory sú tmavé oceľovošedé a býva ich spravidla 22-25. Väčšina jedincov vykazuje sklon k anerytristickej forme (chýbajúca červená) avšak nie je to pravý anerytrizmus, nakoľko vykazujú v pozadí malé percento ružových odtieňov. Chvost je tmavošedý s hnedými škvrnami. Existujú však aj tmavé jedince s čiernymi chrbtovými sedlovými vzormi a čiernym chvostom. Brušné šupiny sú biele so šedými škvrnami. Šedá farba im poskytue dobré maskovanie v mangrových porastoch. 

Na teplotu nie sú tak náročné ako väčšina čistokrvných veľhadov a za postačujúce sa považuje rozpätie 22-30 stupňov. 

Mláďatá sa rodia 105 až 115 dní po párení a ich počet vo vrhu býva nižší, spravidla 6 až 12 ale vyskytli sa prípady kedy ich bolo aj 19. 

 

Mláďa B.c.i. Cay Caulker (foto: M. Mišák)

 

Crawl Cay

Nachádza sa asi 40 km severovýchodne od Belize City a patrí medzi najsevernejšie ostrovy v súostrový Turneffe. Tak ako predchádzajúci ostrov aj tento je tvorený z veľkej časti mangrovými lesmi, trávovými porastami a nádherným bielym pieskom.

Veľhady pochádzajúce z tohto ostrova patria medzi menšie druhy. Telo je dobre osvalené a hrubšie. Hlava je väčšia a podlhovastá. Priemerná dĺžka sa udáva okolo 1,4 - 1, 6 m (max. 1,8 m) u samíc, samci sú kratší, zhruba  1,2 - 1,4 m dlhý. 

Základná farba je striebornošedá až ružovkastá s medeným nádychom, telo je pokryté hustou čiernou pigmentáciou. Hlava je taktiež pokrytá čiernymi pigmentami. Škvrny na chvoste majú nádych žltej až oranžovej. Taktiež sa tu vyskytujú aj anerytristické jedince podobne ako na Cay Caulker. Počet chrbtových sedlových vzorov je nižší ako je priemer u stredoamerických druhov (21-23). Mláďatá na rozdiel od dospelých jedincov sú nevýraznej farby bez kontrastnejších sedlových vzorov a škvŕn. Dokonalé vyfarbenie sa dosahuje zhruba v treťom roku života.

Dospelé jedince sa v prírode živia hlavne migrujúcimi vtákmi, kým mláďatá lovia gekóny a iné jašterice. V zajatí ale spoľahlivo prijímajú myši a potkany.

Teplotný gradient vyhovujúci pre tento druh je v rozpätí 23 - 32 stupňov.

Mláďatá sa rodia zhruba 110 až 120 dní po párení a ich počet je rôzny v závislosti na veku, veľkosti a formy matky, zhruba 6 až 15 (v niektorých prípadoch až 20 - 24).

 

 

Vyhľadávanie

© 2011 Všetky práva vyhradené.